تبلیغات
پایه ششم - معلم شهید

معلم شهید

پنجشنبه 21 اردیبهشت 1391 05:14 ب.ظ

نویسنده : سعیده
ارسال شده در: استاد شهید ، مطهری ،

معلم شهید

 

 

12 اردیبهشت هر سال به سوگ بزرگ مردی می‌نشینیم كه چهره اسلام را طهارت بخشید و «مطهری» نام گرفت. مطهری كه بود و چه ویژگی‌هایی داشت كه او را به این قدر و منزلت رساند مگر نه این است كه جوان امروز ما نیاز به الگو دارد.

مطهری، الگویی است كه هم‌اكنون نیز حضوری تابنده و گویا دارد. هنوز صدای رسای او در گوش دل پاك مردان طنین می‌اندازد.

درس‌های عاشورایی‌اش در حسینیه‌ها هنوز به گوش می‌رسد و خروش انقلابی‌اش در سرتاسر كشور روشنگر و هدایت‌آفرین است.

او را بهتر بشناسیم:

مرتضی مطهری در سیزدهم بهمن‌ماه سال 1298 هجری شمسی در خانواده ای مذهبی در شهر فریمان خراسان دیده به جهان گشود. پس از گذراندن دروس مكتبی، وارد حوزه علمیه مشهد شد. مدت‌ها بعد نیز وارد حوزه علمیه قم شد و از محضر بزرگان و نام‌آوران حوزه علمیه قم به ویژه حضرات آیات بروجردی، حضرت امام خمینی، علامه سیدمحمدحسین طباطبایی، حاج‌میرزا علی‌آقا شیرازی، محمد حجت، سیدمحمد محقق داماد و... بهره‌ها برد.

استاد مطهری به دلیل آگاهی كامل از مسایل فرهنگی و اجتماعی و نیز مقتضیات زمانه خود بی‌گمان از محدود شیعیان بیدار اوایل انقلاب محسوب می‌شد كه قلم و اندیشه‌اش را به عنوان سلاحی در جهت دفاع از اسلام ناب محمدی علیه تمامی دگراندیشان و منافق پیشگان به كار برد. و معتقد بود كه بشر امروزی برای رهانیدن خود از گرداب بی‌هویتی وادادگی‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی باید با معارف ناب اسلام آشنا شود. از همین رو كه دغدغه‌ اول و آخرش عمل به دستورات اسلام در سطح جامعه بود پس از پیروزی انقلاب اسلامی همدوش با سایر انقلابیون در تبعیت از رهبر و مراد خویش، امام خمینی (ره) در مجاهدتی خستگی‌ناپذیر بود تا آنكه در دوازدهم اردیبهشت‌ماه سال 1358 توسط منافقان كوردل و نهروانیان زمانه خون پاكش را در این مسیر نورانی فدای انقلاب و راه امام و شهیدان كرد تا این روز به عنوان روز معلم نامگذاری شود. عنوان مقدس معلمی برگرفته از اوصاف خداوند متعال است. قرآن كریم می‌فرماید: «علم‌الانسان ما لم یعلم» خداوند متعال به انسان آنچه را نمی‌دانست یاد داد.(علق-5)

همچنین آیات قرآن كریم مهم‌ترین ویژگی انبیاء الهی را تعلیم مردم بیان كرده و آن گرامیان را به عنوان معلمان بشر می‌شناساند و می‌فرماید:

«لقد من‌الله علی‌المومنین اذ بعث فیهم رسولاً من انفسهم یتلوا علیهم آیاته و یزكیهم و یعلمهم الكتاب و الحكمه و ان كانوا من قبل لفی ضلال مبین (آل عمران-164)

خداوند بر مؤمنان منت نهاد، هنگامی كه در میان آن‌ها پیامبری از خودشان برانگیخت كه آیات او را بر آن‌ها بخواند و آن‌ها را پاك كند و برایشان كتاب و حكمت بیاموزد هرچند پیش از آن، در گمراهی آشكاری بودند.

ارزش و مقام معلم:

در عظمت و منزلت و مقام معلم همین كافی است كه بزرگ‌ترین معلم جهان بشریت حضرت رسول خاتم(ص) به این ویژگی خود افتخار می‌كرد. آن بزرگوار زمانی كه با دو گروه در مسجد مواجه شد كه گروه اول عبادت می‌كردند و گروه دوم به آموزش علم مشغول بودند، گروه دوم را افضل دانست و فرمود: «انما بعثت معلما: همانا كه من به عنوان معلم انسان‌ها مبعوث شده‌ام.

در مقام پاسداشت از تلاش‌های معلمان سخنی بالاتر و زیباتر از كلام مولای متقیان حضرت علی(ع) نمی‌توان یافت كه فرمود: «من علمنی حرفا فقد صیرنی عبدا» كسی كه به من یك حرف بیاموزد، مرا بنده خودكرده است. البته این شرافت و فضیلت برای معلم زمانی ارزشمند است كه بتواند‌ شأن خداوند و پیامبران را در وجود خود محقق سازد و پیوند انسان به هدف متعال خلقت یعنی عبادت را برقرار سازد. لذا در این توصیف، شهید مرتضی مطهری یكی از آن معلمان راستین است كه اولاً با نگاه تركیبی به همه معارف بشری نظر می‌كند و ثانیاً تمامی تلاش‌های علمی و عملی را مقدمه‌ای برای عبادت می‌داند و در این راه به مرحله سوم دینداری راه می‌یابد و با شهادت، عبادت عملی و علمی خود را كامل می‌سازد. تا آنجا كه معمار انقلاب اسلامی كه خود معلمی بزرگ است همه آثارش را مفید می‌داند و بهره‌برداری از آن‌ها را سفارش می‌كند.

معلمی برتر از شهادت:

حضرت امام جعفر صادق(ع) می‌فرمایند: «هنگامی كه روز قیامت شود، خداوند تمام انسان‌ها را جمع می‌كند و چون ترازوی اعمال نهاده شد و خون شهیدان را با مركب عالمان و معلمان بسنجند، ارزش مركب آنان بر خون شهیدان فزونی خواهد داشت. این ارزش بدان جهت است كه شهیدان در سایه علم و تربیت معلمان و تعلیم شایسته آنان به خدا راه یافته و لیاقت شهادت نصیبشان شده‌ است. در این مسیر بزرگانی گام نهاده‌اند كه نامشان بر تارك زمان می‌درخشد. علامه شهید استاد مرتضی مطهری(ره) از همین طایفه مقدس است كه در سنگر تعلیم و تعلم به قله رفیع شهادت نیز دست یافت كه پیر  جماران در غم فراق او چنین گفت:

شهید بزرگوار و متفكر و فیلسوف و فقیه عالی مقام مرحوم آقای حاج شیخ مرتضی مطهری(قدس سره) كه در اسلام‌شناسی و فنون مختلفه اسلام و قرآن كریم كم‌نظیر بود در عمر كوتاه خود اثرات جاویدی به یادگار گذاشت كه پرتوی از وجدان بیدار و روح سرشار از عشق به مكتب بود. او با قلمی روان و فكری توانا در تحلیل مسائل اسلامی و توضیح حقایق فلسفی با زبان مردم و بی‌‌قلق و اضطراب به تعلیم و تربیت جامعه پرداخت. آثار قلم و زبان او بی استثناء آموزنده و روان‌بخش است و...

ویژگی‌های معلم شهید:

نخستین ویژگی استاد شهید مبارزه سرسختانه با كجروی‌ها و انحرافات بود كه پس از حضرت امام(ره) انحراف و سقوط منافقین را در پیش از انقلاب اسلامی پیش‌بینی كرده بود.

ویژگی دوم مطهری، آشنایی عمیق او با علوم و فنون مختلف اسلام و قرآن كریم بود. او در این وادی، كم‌نظیر بود هنر مطهری بیان پیچیده‌ترین علوم و فنون اسلامی به زبانی ساده، اما در عین حال پخته و استوار است. امروز كه آثار او را می‌خوانیم، گویی حرف‌ سالهای دور استاد شهید مطهری همین امروز مصداق دارد و همین امروز نیاز جوان‌های ماست.

ویژگی سوم استاد شهید، طهارت روح و قوت ایمان و قدرت بیان كم‌نظیر او بود. مطهری همان كسی است كه با دو بال علم و ایمان در سرتاسر عمر خود حركت كرد و هیچ‌گاه از مسیر منحرف نشد.

ویژگی چهارم، شهادت بزرگ مردانی چون مطهری همچون زنده بودنشان خود حیات آفرین است.

ویژگی پنجم استاد فرزانه این است كه با ترور شخصیت‌های مبارزی چون او، اسلام تأیید می‌شود. نهضت زنده می‌شود و زندگی از سر گرفته خواهد شد. او موجی آفرید كه حیات را معنا بخشید. مطهری منشأ خدمات بزرگی در عرصه‌های حیات علمی و اجتماعی بود. به لحاظ علمی، اندیشه‌ها و ایدئولوژی اسلامی را در طول حیات پربركتش، از طریق درس و سخنرانی و تألیف كتاب ارائه داد و به لحاظ اجتماعی در مبارزه با اندیشه‌های انحرافی سرسختانه عمل كرد.

ویژگی ششم معلم شهید: حضرت امام خمینی (ره) آثار قلم و زبان استاد شهید را بی‌استثناء آموزنده و روانبخش می‌دانند و موعظه و نصایح او را كه از قلبی سرشار از ایمان و عقیده نشأت گرفته برای عارف و عامی سودمند می‌خوانند.

ویژگی هفتم استاد فرزانه: مبارزات جانانه او با كمونیست‌ها و منافقین، هنوز هم قوی‌ترین منابع مبارزاتی ما قلمداد می‌شود.

ویژگی هشتم استاد شهید خطرآفرینی مطهری است. آنچه كه همیشه ما را تهدید می‌كند توطئه‌های است كه دشمن طراحی می‌كند. اندیشه‌های استاد شهید مطهری هم برای دشمنان اسلام خطرآفرین است. امام بزرگوار به این مهم‌ توجه دارند و هشدار می‌دهند «من به دانشجویان و طبقه روشنفكران متعهد توصیه می‌كنم كه كتاب‌های این استاد عزیز را نگذارند با دسیسه‌های غیراسلامی فراموش شود.

ای معلم شهید:

در ایام و لحظاتی شهادت تو را پاس می‌داریم كه بیش از همه وقت با عنایت به تهاجم فرهنگی دشمنان فقدانت را با تمام وجود احساس می‌كنیم. جای تو را ای معلم شهید در تمامی محافل، مجالس، در دانشگاه و حوزه خالی می‌بینیم، گرچه رفته‌ای، ولی ماندگارترینی، گرچه خاموشی، اما روشن‌ترین فریادی، گرچه غایبی لكن آشكارترین حضوری.

ای درد آشنا، ای زمان‌شناس، ای فرزند زمان، تو كه معلم و مؤلف كتاب «انسان كامل» بودی، به راستی خود متجلی یك انسان كامل بودی، از ذات وجودت تكامل تراوش می‌نمود و تو برای همه بودی و همگان را سیراب كردی.

بچه‌هایمان «داستان راستان» تو را می‌خوانند و لذت می‌برند. خواهرانمان «مسئله حجاب» و «حقوق زن» را مطالعه كرده و ارزش انسانی زن مسلمان را درمی‌یابند.

عارفان با تو در گلشن مطهر «نهج‌البلاغه» سیر می‌كنند. علی شناسان كتاب «جاذبه‌ و دافعه علی» را می‌خوانند و جوانان ما نیز به «جهان‌بینی توحیدی» و «توحید» و «نبوت» و «معاد» و «انسان و ایمان» و «انسان و سرنوشت» و... می‌نگرند و درس می‌آموزند.

وقتی دیدگان ما به «جهان‌بینی توحیدی» تو افتاد و دریچه «انسان و ایمان» را به رویمان گشودی و چهره «انسان در قرآن» را به ما نمایاندی از «وحی و نبوت» تو توشه‌ها برگرفتیم و پروازكنان به سوی «زندگی جاوید» شتافتیم و زمینه‌ساز «قیام و انقلاب مهدی(عج)» شدیم و «شهید» دادیم تا اسلام باقی بماند.

 ای مطهری، ای معلم شهید تو به تنهایی «جماعت» بودی و به تنهایی یك «امت». در حیاتت با منطق، دشمنان اسلام را رسوا نمودی و در شهادتت با خون چهره كریه‌شان را رسوا ساختی و سرخی خونت نهال اسلام را شاداب‌تر و سبزتر نمود.

شهادتت مبارك باد.

منابع:

1-    قرآن كریم

2-    پیام امام خمینی(ره) به مناسبت شهادت استاد مطهری

3-    مشعل هدایت/ ویژه روز معلم

4-    جامع‌السعادات ج3 ص112

5-    سنن دارمی ج1 ص 99

6-    زندگی‌نامه‌ استاد شهید مطهری

7-    روزها و رویدادها/ نشر رامین

8-    ویژگی‌های معلم اثربخش و موفق. سایت مفید www.zibgweb.com
دیدگاه ها : () 
آخرین ویرایش: سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 01:38 ق.ظHow do you strengthen your Achilles tendon?
دوشنبه 27 شهریور 1396 09:00 ق.ظ
Good day very nice web site!! Guy .. Excellent
.. Superb .. I'll bookmark your web site and take the feeds additionally?

I'm glad to search out so many helpful info right
here in the publish, we want develop extra techniques on this regard, thank you for sharing.

. . . . .
Can better posture make you taller?
سه شنبه 17 مرداد 1396 07:16 ق.ظ
I'm gone to say to my little brother, that he should also pay a quick visit this webpage
on regular basis to obtain updated from hottest gossip.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر